1 Aralık 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
NİÇİN ESAS KAZANAN RUSYA OLDU?
Barış Yarkadaş: Ekim'de 72 gazeteci hakim karşısına çıktı, 4 gazeteci tutuklandı ( EKİM AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ )
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
63
Hayır
957
Çekimser
8
Fikrim yok
8

Toplam Oy:1036

» KARŞIMIZDAKİ İTTİFAKLAR KEMİKLEŞİYOR

KARŞIMIZDAKİ İTTİFAKLAR KEMİKLEŞİYOR

Paylas
KARŞIMIZDAKİ İTTİFAKLAR KEMİKLEŞİYOR
Sağlık - 06 Kasım 2020, Cuma 23:27:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARŞIMIZDAKİ İTTİFAKLAR KEMİKLEŞİYOR

Türkiye’nin dahil olduğu altı bölgede gerginlik ve çatışma var. Bunlar Libya, Ege, Doğu Akdeniz, Suriye, Irak ve Karabağ. Bunlardan ilk üçü iç içe girmiş ve birbirini etkileyen niteliktedir. Odak noktasında da Yunanistan bulunmaktadır.

Karşımızda genişleme temayülü gösteren ittifakların oluşmasında, Yunanistan’ın etkisinin yanında bazı menfaat ilişkilerinin ve özellikle Türkiye karşıtlığının rol oynadığını söylemek mümkündür.

Türkiye'ye karşı gaz ittifakı

Yunanistan, GKRY, Mısır, İsrail, Ürdün ve İtalya, video konferans yöntemiyle yaptıkları bir anlaşmayla, içinde Türkiye’nin yer almadığı, Doğu Akdeniz’den doğal gaz ihracatını teşvik edecek bir forum oluşturmuşlardır. Filistin’in de parçası olduğu belirtilen Mısır merkezli foruma, diğer Akdeniz ülkeleri de katılabilecek, diğer devlet ve kurumlar da gözlemci bulundurabileceklerdir.

Bu ittifakın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve hukukuna karşı olan ülkeleri bir araya getirmeyi amaçladığı da açıktır. Fransa foruma katılmak istemiş, ABD ve Avrupa Birliği de gözlemci bulunduracaklarını belirtilmişlerdir. İsrail de bu yolla, Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeyi düşünmektedir. Ayrıca Türkiye aleyhindeki tutumuyla ön plana çıkan BAE’nin foruma katılmasını teklif etmesi de gözden kaçmamıştır. İşte size Türkiye karşıtı yeni ve geniş bir ittifak.

Bir ittifak daha

Geçen ayın sonlarına doğu Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır, üçlü bir zirve gerçekleştirmiştir. Zirve'de "Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal ettiği" vurgusu yapılmıştır. Ayrıca Yunanistan’la Hindistan Doğu Akdeniz’de askeri tatbikat ve petrol aramak için mutabakata varmıştır.

Mısır lideri Sisi de, 11-12 Kasım'da Yunanistan’a gidecektir. Yunanistan, GKRY ve Mısır savunma bakanlarının bir toplantı yapması ve bu üçlüye BAE’nin de dahil edilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

Diğer karşıt ülkeler

Başta Fransa olmak üzere AB’nin Yunan-Rum ikilisinin tam desteğinde olduğu malumdur.

ABD de Yunanistan’ı açıkça desteklemektedir. ABD Dışişleri Bakanının Yunanistan Dışişleri Bakanına gönderdiği mektupta, Yunanistan’ın bölgede istikrarın direği olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde yürüdüğünü, Yunanistan’ın potansiyel yetki alanlarında Türkiye’nin devam eden faaliyetlerini onaylamadıklarını belirtmesi, aralarındaki Türkiye karşıtı dayanışmanın ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. ABD seçim sonuçları durumu değiştirmeyecektir.

Rusya Dışişleri Bakanının Atina ziyareti, Rusya’nın Atina Büyükelçisinin 1982 tarihli BM Deniz Hukuku Sözleşmesine atfen her devletin karasuyunu 12 mil olarak ilan etmeye yetkili olduğunu belirtmesi ve GKRY ile yeniden iyi ilişki yolları araması, Rusya’nın da Yunan-Rum ikilisi safında yer aldığını göstermektedir.

Karabağ’da durum biraz farklı

Azerbaycan-Ermenistan savaşında Azerbaycan’ı ciddi anlamda destekleyen tek ülkenin Türkiye olduğu bir gerçektir. Ermenistan’ın arkasında ise, Türk dünyası karşısındaki tüm ülkeler ve terörist gruplar vardır. Ancak bunların desteği, Azerbaycan’ın haklılığı karşısında fazla etkili değildir. Bunda bölge dengelerinin etkili olduğu söylenebilir.

Rusya, Ermenistan’ın yardım çağrılarını, savaşın Ermenistan topraklarında olmadığı ve Ermenistan’ı tehdit etmediği gerekçesiyle bir kere daha reddetmiştir. Ateşkes ve anlaşma sağlanmasında Türkiye’yle işbirliği yapılacağını belirtmesi, bölge istikrarı açısından önemlidir.

İran ise Güney Azerbaycan olarak anılan İran’ın kuzey bölgesindeki Türk yapısından çekindiği için Azerbaycan’ın bölgede fazla etkin olmasını, ülke bekası açısından arzu etmemektedir. Ermenistan’a yapmayı denediği bazı yardımlar kuzey bölgeden geçerken tepkiyle karşılandığından tutumunu makul bir düzeye taşımak durumunda kalmıştır. İran; Azerbaycan, Ermenistan, Rusya ve Türkiye’yle görüşme içindedir. Ateşkesin yanında, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesiyle bölgeye barış ve istikrar geleceğini belirterek olumlu bir tavır sergilemektedir.

Karşımızdaki ittifaklar kemikleşmektedir. Bu nedenle diplomatik ilişkilerimizi yeniden gözden geçirip, inat ve ideolojik düşünceleri aşarak çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmenin zamanı gelmiş, hatta geçmiştir.

Ham Haber: 06 Kasım 2020 Yeniçağ Gazetesi

 

 

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Dünyadaki gelişim ve olayları terörizm boyutunda Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKECEK HABERLER

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.