21 Kasım 2019 Perşembe 00:43:11
» Madımak hükümlüsü 28 Şubat Davası'nda mağdur

Madımak hükümlüsü 28 Şubat Davası'nda mağdur

Sivas katliamı ile Hizbullah davalarının cezaevinde olan hükümlüleri, 28 Şubat davasının iddianamesinde müşteki oldu.
Paylas
Madımak hükümlüsü 28 Şubat Davası'nda mağdur
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Özel Haber - 17 Ekim 2013, Perşembe 11:18:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

REFAHYOL hükümetini devirmeye teşebbüs etmek suçundan 103 kişi hakkında açılan 28 Şubat davasının iddinamesine tartışma yaratacak iki ismin adının müşteki/mağdur olarak yazıldığı ortaya çıktı. Sivas’ta Madımak Oteli’ni yakarak 35 kişinin katledilmesine ilişkin sonuçlanan davada ceza alan Hayrettin Gül ile 156 cinayetin konu alındığı Hizbullah Ana Davası’ndan yargılanıp hapse giren Cihan Yeşil savcılığa dilekçe verip, 28 Şubat sürecinde mağdur olduklarını iddia etti. Savcılık da bu iki ismi 483 kişilik mağdur/müşteki listesine yazdı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 28 Şubat davasının 1309 sayfalık iddianamesinde yer alan müşteki/mağdurlar arasında ilginç isimlerin olduğu dikkat çekti. 483 kişinin mağdur ve müşteki olduğu iddianamede, dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Meral Akşener, Şevket Kazan gibi isimler yer alıyordu. Ancak listeye bakıldığında iki isim daha dikkati çekti. Bunlar; Sivas’ta Madımak Oteli’nin yakılarak 33’ü aydın 2’si otel görevlisi toplam 35 kişinin katledilmesine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hayrettin Gül ile 156 cinayetten sorumlu tutulan Hizbullah davasında aynı şekilde hapse mahkûm olan Cihan Yeşil oldu. Halen Sivas E Tipi Cezaevi’nde hükümlü olan Hayrettin Gül’ün, 28 Şubat soruşturması devam ederken savcılığa 20 Şubat 2012 tarihli şikâyet dilekçesi gönderdiği öğrenildi. Gül, dilekçesinde şunları öne sürdü: “Ben 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen olaylardan dolayı şu an ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılarak cezaevinde yatmaktayım. Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce Muammer Ünsoy başkanlığındaki mahkeme heyeti 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefetten 3 sene ceza vererek beni tahliye etti. Aradan geçen 1 yıl süresince 28 Şubat oldu. Bu süreçte yüksek yargı organları mensupları Genelkurmay’da brifing aldılar. O birifingde yer alan Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti hakkımızda TCK 146/1 uyarınca idamımızı istedi. Ankara 1 No’lu DGM’de Orhan Karadeniz başkanlığındaki heyet Yargıtay’ın talebi doğrultusunda idam cezası verdi. (…) Sizlerden istirhamım şu an bizim dosyalar Malatya Özel Yetkili savcılıkta. Dosyalarımızın incelenip gerçeklerin ortaya çıkması, benim gibi suçsuz yere yatan insanların bir an önce özgürlüğümüze kavuşmasıdır. Önce Cenab-ı Allah’a sonra sizin gibi adaletli savcılara güveniyorum.

Aynı şekilde Hizbullah davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Cihan Yeşil de, 28 Şubat davasının mağdurları arasında yer aldı. Yeşil’in, savcılığa gönderdiği şikâyet dilekçesinde ise şu ifadeler yer aldı:

28 Şubat darbecilerden ve bu darbecileri darbe yapmaya teşvik eden medya, TÜSİAD, sendika ve zamanın siyasilerinden, bu işte rol almışlardan şikâyetçiyim. 28 Şubat darbesi ardından jandarma tarafından bana ve aileme büyük baskı ve baskınlar yapıldı. Jitem tarafından tutuklanıp haftalarca kimsenin bilmediği yerlerde işkence gördüm. Darbenin ardından ailem dağıldı. (…) Tüm maddi olanaklarımız talan edildi. Çok ciddi maddi ve manevi zarara uğradık. İnancımızdan dolayı ve etnik kimliğimden dolayı baskı gördük. Tüm bu mağduriyetlere sebep olan askeri, medya, işadamları, sendikacılar, zamanın siyasi aktörlerinden, bu işe ön ayak olanlardan, bürokratik ve yargı çevresinden şikâyetçiyim. Failler hakkında gerekenin yapılmasını istiyorum.

28 Şubat iddianamesinde, arasında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın bulunduğu 103 sanığa yöneltilen suçlamaların bir çoğu irtica ile mücadeleye yönelik faaliyetler olduğu görüldü. Savcılık, iddianamesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin irtica ile mücadele edemeyeceğini savunmuştu.

 

Odatv.com


rogg
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir