24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:12:53
» Mehmet Toprak: Doğu Türkistan üzerinden yürütülen kampanya bir CIA projesi mi?

Mehmet Toprak: Doğu Türkistan üzerinden yürütülen kampanya bir CIA projesi mi?

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Mehmet Toprak: Doğu Türkistan üzerinden yürütülen kampanya bir CIA projesi mi?
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Dünya - 07 Ocak 2019, Pazartesi 14:46:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
 
Mehmet Toprak
Doğu Türkistan üzerinden yürütülen kampanya bir CIA projesi mi?
ABD'nin bölgeye dair emperyal çıkarlarını öne sürerek Çin zulmünü görmezden gelmek her şeyden önce insanlığa, vicdana ihanettir.
 
      
Başta Avrasyacılar olmak üzere birtakım kimseler Türkistan üzerinden yürütülen kampanyaların bir CIA projesi olduğunu iddia ediyorlar. Bu faaliyetlerin Türkiye'yi zor duruma düşüreceğini ABD'ye hizmet edeceğini söylüyorlar. ABD'nin bölgeye dair emperyal çıkarlarını öne sürerek Çin zulmünü görmezden gelmek her şeyden önce insanlığa, vicdana ihanettir.
 
 
Çin için Doğu Türkistan neden vazgeçilmez?
 
 
Gelin önce Çin'in bölgeye olan ilgisinin nedenlerine inelim. Çin'in düşmanlarından korunmak için sınırlarına inşa ettiği setler ile beş bin km uzunluğundaki Taklaman Çölü, Batı ile ticareti arasındaki en büyük engeldi. Devasa duvarlar ile Taklaman Çölü arasında yer alan Doğu Türkistan ise Çin'in Batı'ya açılan tek kapısıydı. Bu kapıyı aralamak için 1750 yılında Doğu Türkistan'ı işgal eden Çin, 1949 yılından bugüne bölgede kesintisiz hakimiyetini sürdürüyor.
 
 
Doğu Türkistan'ın Çin nezdinde vazgeçilmez kılan tek sebep jeo-stratejik önemi değil,aynı zamanda sahip olduğu zengin yeraltı kaynaklarıdır. Küreselleşen dünyanın fabrikasına dönüşen Çin için enerji kaynakları hayati önem arzediyor. Çin'deki toplam 148 maden çeşidinin 118'i Doğu Türkistan'da bulunuyor. Bölgede bugüne kadar açılan 5 bin maden ocağı Çin'dekilerin toplam yüzde 85'ine tekabül ediyor.2017 yılında Cungar havzasında 1 milyar ton petrol rezervi yatağı keşfedildi.
 
 
Çin niçin Uygur Müslümanlarını asimile etmek istiyor?
 
 
Komünist Çin devleti 200 yılı aşan işgaline rağmen Uygurlara baş eğdiremedi. Bu direncin temeli gördükleri İslamiyet'ten Uygur Türklerini uzaklaştırmak için her türlü baskı ve yasağı fütursuzca uyguluyorlar. En büyük zulümler ise Komünist Diktatör Mao'nun Kültür Devrimi sürecinde yaşandı. Camiler yıkıldı, toplu ibadet yasaklandı, Kur'an Kursları kapatıldı ve bölgeye yerleştirilen Çinliler ile Müslüman nüfusun önü alınmaya çalışıldı. 1953 nüfus sayımında, nüfusun %75'ini Uygurlular, % 6'sını Han Çinlileri oluştururken bugün oranları % 47'ye yükseldi. Devasa toplama kamplarında "yeniden eğitim" bahanesiyle zorla tutulan milyonlarcaMüslüman Uygur Türk'ü dinlerinden ve dillerinden uzaklaştırılmak için her türlü asimilasyona tabi tutuluyor. Siyonist İsrail'in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere sindirmek için uyguladığı her türlü gayri insani yaptırımı Çin de Uygurlara reva görüyor.
 
 
Peki ne yapmalı?
 
 
ABD, zengin yeraltı kaynakları üzerinde bulunan, jeo-stratejik öneme haiz olan Doğu Türkistan'da kendi çıkarları uğruna dezenformasyondan tutun, mevcut marjinal örgütleri manipüle etmeye kadar her türlü kirli aracı kullanmaktan geri durmayacak. Ama bunların hiçbiri Çin'in Müslüman Uygur Türklerine zulmettiği gerçeğini gölgeleyemez. ABD'nin yalanlarına asla alet olmayacağız. AncakÇin'in gaddarlığı karşısında her zamanMüslüman kardeşlerimizin yanında olacağız. Zorla gasp edilen hakları iade edilene, özgürce yaşayacakları bir hayata kavuşuncaya dek bu haklı mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olacağız.

 

 

Salih ARIKAN...

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir