13 Aralık 2018 Perşembe 03:43:41
» Savcıdan skandal ÇİFTLİKBANK kararı

Savcıdan skandal ÇİFTLİKBANK kararı

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Savcıdan skandal ÇİFTLİKBANK kararı
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 08 Mayıs 2018, Salı 18:33:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

 

 

Yarkadaş: "Savcılık, dolandırıcıları soruşturmak yerine, vatandaşa 'Kandırılmasaydın' diyor. Savcılar, Çiftlikbank'ın arkasındaki siyasi gücün üzerine gitmekten korkuyor."

 

 

Barış Yarkadaş, Çiftlikbank adlı oluşumun arkasındaki siyasi gücün 'dokunulmaz' hale getirildiğini, savcıların dolandırıcıları soruşturmak yerine oluşuma para kaptıran yurttaşları suçladığını söyledi.

 

 

Son araştırmalara göre, Çiftlikbank adlı oluşumun yurttaşlardan 1.1 milyar TL topladığı ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı araştırma, Mehmet Aydın'ın 132 bin kişiden 1 milyar 139 milyon 972 TL topladığını belgeledi.

 

 

İLGİNÇ BİR KARAR

 

 

80 binin üstünde yurttaşın, Çiftlikbank adlı oluşum tarafından dolandırıldığının ortaya çıkması üzerine, savcılara yapılan başvurularda patlama yaşandı. Bu başvurulardan biri ise Kütahya'da karara bağlandı. Karara tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Savcınınki ibretlik bir bakış açısı" dedi. Yarkadaş, "Savcılar, dolandıranları soruşturmak ve arkasındaki siyasi gücü açığa çıkarmak yerine, vatandaşı suçluyor ve adeta 'Kandırılmasaydın' diyorlar" ifadesini kullandı.

 

YURTTAŞI SUÇLAMIŞLAR!

 

Elindeki belgeyi göstererek açıklama yapan Yarkadaş şunları söyledi:

 

"Çiftlikbank adlı oluşuma beş bin TL yatıran bir yurttaşımız, bir süre sonra dolandırıldığını anlayınca, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruyor. Başından geçenleri anlattığı dilekçesinde, beş bin TL yatırıp 14 bin TL kazanmayı hayal ettiğini söylüyor. Savcılık ise vatandaşa verdiği cevapta, 'Basında bu oluşuma ilişkin olumsuz haberler çıkmasına rağmen gidip para yatırmışsın, kısa sürede para kazanma hevesine kapılmışsın' ifadesini kullanıyor. Kararın devamında ise 'Hatalarınızın mali sorumluluklarını telafi etme mercileri devlet kurumları değildir' deniliyor. Ve kovuşturmaya yer olmadığı hükmünü veriyor."

 

"SAVCI GÖREVİNİ Mİ UNUTTU?"

 

Bu kararın tam anlamıyla ''ibretlik'' olduğunu belirten Yarkadaş, "Sayın savcı, o koltukta neden oturduğunu unutmuş olmalı... Dolandırıldığını söyleyen vatandaş, neredeyse suçlu ilan edilmiş... Oysa ki; savcının Türk Ceza Kanunu'nun 158. Maddesine göre, vatandaşın başvurusunu bile beklemeden kamu adına soruşturma açması gerekirdi. Sonuçta ortada dolandırıldığını söyleyen binlerce kişi var" tepkisini gösterdi. Savcının kararında 80 bin kişiyi birden suçladığını da belirten Yarkadaş, "Bu suç eğer savcının dediği gibi 'basit bir şekilde anlaşılabilecek' olsaydı, 80 bin kişi para yatırmazdı" dedi.

 

"AÇILIŞA TELGRAF GÖNDEREN BAKANI GÖRMÜYORLAR''

 

Cumhuriyet Savcıları'nın Çiftlikbank soruşturmasının ucunun AKP'li yetkililere dokunacağını bildiği için ''ürkek davrandığı''nı belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Çiftlikbank mağdurları, tüm şikayet dilekçelerinde 'Bu şirketin arkasında hükümet ve devlet yetkilileri var diye para yatırdık' diyor. AKP'li Bakan Eşref Fakıbaba, Çiftlikbank'ın açılışına telgraf yolluyor. Telgraf Çiftlikbank'ın açılışında okunuyor. Açılışa kaymakam ve müftü bile katılıyor. BDDK denetimindeki Garanti Bankası, bu oluşumla ticari ilişkiye giriyor. Kısacası, 'dolandırıcılık' suçunun 'güven oluşturma ve halisane duyguları aldatma unsurlarını oluşturuyor. Böyle bir tabloda, suçlanan ise yine yurttaş oluyor."

 

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Çünkü savcılar, yurttaşın dilekçesini işleme koysa ve iddiaların üstüne gitse, bu kez AKP'li siyasetçileri de soruşturma kapsamına almak zorunda kalacaklar. Siyasilere dokunmanın bedelinin ise çok ağır olduğunu biliyorlar. Bu yüzden, vatandaşa adeta  'Kandırılmasaydın, dolandırılmasaydın' diyorlar. Elimdeki bu karar bile, Çiftlikbank olayının, basit bir dolandırılıcılık olmadığını, arkasında derin bağlantıların olduğunu ve siyasi koruma zırhına sahip olduğunu gösteriyor. Zaten Mehmet Aydın adlı kişi, facebook mesajlarında 'Hükümet benimle' diye yazıyor."

 

"VATANDAŞ KİME BAŞVURACAK?"

 

Çiftlikbank olayının ve elindeki savcılık kararının ''Yeni Türkiye'nin fotoğrafı'' olduğunu belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle noktaladı:

 

"Artık dolandırmak değil, dolandırılmak suç haline getirildi. Savcı, 'devlet sizin mali kayıplarınızı karşılamak zorunda değil' diyor. Tamam da vatandaş parasını devletten istemiyor ki... Vatandaş kendisini dolandıranların bulunup cezalandırılmasını istiyor... Peki o halde savcılara soralım: Devlet bu dolandırılıcılık karşısında neden önlem almamış! Bakanlar bu oluşuma niye destek vermiş? Onların suçlarının hesabını savcı sormayacaksa, kim soracak? Ayrıca, yurttaşın mali zararlarının hesabını devlet sormayacak ve sorumluları cezalandırmayacaksa, vatandaş kime başvuracak? Vatandaş parasını geri alabilmek için mafyaya mı başvuracak?"

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir