19 Mayıs 2019 Pazar 12:43:03
» Yanlış bir uygulama Tayyipistandan ders alınmalı idi; Gazeteci cinayeti Başbakanı yerinden etmiş...

Yanlış bir uygulama Tayyipistandan ders alınmalı idi; Gazeteci cinayeti Başbakanı yerinden etmiş...

Gazeteci cinayeti Slovakya Başbakanı Fico'yu da yerinden etti manşeti verildi... yanlış bir uygulama bizim diktatörden ders alınmalı idi ne kadar düşünü gazeteciği içeri atarsa o kadar yeri sağlamlaşır. Ve bunu yanında birazda din ögeleri ile ilimsel olmayan söylevler yapsa idi halk Fico inırdı oda Başkanlığını sürdürüdü...Tarihindek ilk gazeteci cinayetine geçen ay şahit olan Slovakya'da Başbakan Rober Fico 'şartlı' istifasını sundu. Fico'nun, yeni başbakanı partisi Smer'in belirlemesi şartını Devlet Başkanı Andrej Kiska'nın kabul ettiğini açıkladı. Kiska, Başbakan Yardımcısı Peter Pellegrini'yi yeni başbakan olarak görevlendireceğini duyurdu.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Yanlış bir uygulama Tayyipistandan ders alınmalı idi; Gazeteci cinayeti  Başbakanı yerinden etmiş...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Dünya - 15 Mart 2018, Perşembe 16:11:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 Avrupa Birliği üyesi Slovakya'da hükümetin mafyayla birlikte karıştığı yolsuzlukları araştıran 27 yaşındaki araştırmacı gazeteci Jan Kuciak ile nişanlısının geçen ay evlerinde vurularak öldürülmesi sonrası Başbakan Robert Fico, yeni başbakanı partisi Smer'in seçmesi karşılığında istifasını sundu.

 

Fico cinayetin ardından yaşanan kitlesel eylemler ve yeni seçim çağrıları gölgesinde iktidardaki 3 partili koalisyonu korumaya ve bir siyasi krizi engellemeye çalışıyor.

 

FICO'NUN YARDIMCISI PELLEGRINI YENİ BAŞBAKAN OLACAK

 

İktidardaki koalisyonda yer alan partiler Fico'nun şartlı istifasını kabul ederken,  Başbakan Yardımcısı Pater Pellegrini Devlet Başkanı Kiska'ya hükümetin istifaya hazır olduğunu ve kendisinin yeni başbakan adayı olduğunu ilettiğini duyurdu.

 

Milletvekillerinin çoğunluğunun Fico'nun istifasını desteklediğini gösteren imzaları Kiska'ya sunduğunu belirten Pellegrini yeni hükümetin AB yanlısı politikaları sürdüreceğini garanti ettiğini ve birkaç gün içinde yeni hükümeti kurmak istediğini söyledi.

 

 

  
Pellegrini ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Kiska da yeni başbakan olarak Pellegrini'yi görevlendireceğini duyurdu.

 

Öldürülen gazeteci Kuciak, İtalya'nın güneyindeki Kalabriya bölgesinde faaliyet gösteren mafya örgütü 'Ndrangheta' ile bağlantılı İtalyan işadamlarının Slovakya'nın doğusunda bir şebeke kurduklarını ve yıllardır AB fonlarını hortumladıklarını ileri sürüyordu.

 

Kuciak cinayetinin ardından Fico'nun başdanışmanı Maria Troskova, Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Viliam Jasan, İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak istifa etmişti.

 

Ancak cinayetle ilgili hiçbir tutuklama henüz yapılmadı.

 

Olgu şöyle gelişmişti; 28.02.2018: Öldürülen Slovak gazeteci Jan Kuciak'ın çalıştığı haber portalı aktuality.sk  gazetecinin cinayetten önce İtalyan mafyası ile bağlantılı üst düzey bir siyasi yolsuzluk olayını araştırdığını duyurdu.  

 

Bu arada Bizim o çocuğu BİLAL de İtalya'ya gittiğini ve bunu araştıran gazetecilerin susturulduğunu  hatırlayalım... Bir kişinin bildiği sır iki kişinin bildiği Medyadır...

 

MUHALEFET İÇİŞLERİ BAKANI VE EMNİYET MÜDÜRÜNÜN İSTİFASINI İSTİYOR

 

27 yaşındaki araştırmacı gazeteci, nişanlısı Martina Kusnirova ile birlikte pazar günü Bratislava yakınlarındaki Velka Maca kasabasındaki evlerinde vurularak öldürülmüştü.

 

Gazeteci ve nişanlısının öldürülmesi Avrupa Birliği (AB) ülkesi Slovakya'da yolsuzluğun boyutları ve basın özgürlüğü konusunda hem ülke içi hem de uluslararası areneda endişeyle karşılandı.

 

Ülkede bugün ve cuma günü yolsuzluk karşıtı eylem çağrıları yapılırken, muhalefet milletvekilleri Kuciak'ın ölüm tehditleri aldığını bildirmesine rağmen korunmasında başarısız oldukları gerekçesiyle İçişleri Bakanı Robert Kalinak'ın ve emniyet müdürünün istifasını istedi.

 

 

 

İTALYAN MAFYASI NDRANGHETA İLE BAĞLANTISI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN BİR İŞ ADAMININ SİYASİ BAĞLANTILARINI ARAŞTIRIYORDU

 

 

Alman-İsviçreli Axel Springer ve Ringier grubunun sahibi olduğu Kuciak'ın çalıştığı haber portalı Başbakan Robert Fico'nun iktidardaki SMER-SD partisi ve diğer siyasilerle bağlantısı olan iş adamlarının yolsuzluk dosyalarına odaklanmıştı.

 

Haber portalı, Kuciak'ın öldürülmeden önce İtalya'nın Calabria bölgesi merkezli 'Ndrangheta' mafyasıyla bağlantılı olduğu öne sürülen bir İtalyan iş adamının olası siyasi bağlantılarını araştıryordu.

 

'Ndrangheta' mafyasının Slovakya'nın doğusunda da faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

 

'SLOVAKYA MAFYA İLE BAĞLANTILI İTALYANLARIN İKİNCİ EVİ OLDU'

 

Kuciak'ın yarım kalan araştırması "Slovakya'da İtalyan mafyası. Üyeleri siyasete uzanıyor" başlığını taşıyordu.

 

Kuciak makalesinde şunları yazmıştı: "İtalya'daki bir mafya davasında suçlanan bir kişinin çevresinden Slovakya'ya gelen 2 kişinin Başbakan'a erişimi var. Slovakya mafya ile bağlantılı İtalyanların ikinci evi oldu. İş yapmaya, teşvik almaya, AB fonları toplamaya ama özellikle de siyasette etkili kişilerle hatta hükümet ofisi ile ilişkiler kurmaya başladılar. Onlarca şirkete sahiptiler ya da hala sahipler. Mülklerinin değeri on milyonlarca euro'yu buluyor."

 

Slovakya'nın önce gelen gazetesi SME de Kuciak'ın bitmemiş araştırmasından ayrıntıları dün okuyucuları ile paylaştı.

 

ÖDÜL PARASIYLA POZ VEREN BAŞBAKAN FICO HABERLERE TEPKİLİ

 

Gazetecinin katillerini yakalatacak bilgiyi verenlere 1 milyon euro ödül verileceğini duyuran ve masa üzerinde paralarla poz veren Başbakan Fico ise haberlere tepki gösterdi.

 

Fico "Masum insanları kanıt olmadan bir çifte cinayetle ilişkilendirmeyin. Bu sınırı aşıyor. Artık eğlenceli değil" ifadelerini kullandı.

 

Geçen yıl ekim ayında yolsuzluk haberleri yapan Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia  da otomobiline konulan bomba ile öldürülmüştü.

 

Slovak Eminyet Müdürü Tibor Gaspar, Maltalı gazetecinin cinayetinin nedenleri ile Kuciak'ın öldürülmesi arasında paralellik kurarak, şüphelilerin kaçabaileceği gerekçesiyle gazetecilerden araştırmanın ayrıntılarını yayımlamamalarını istedi.

 

Muhafazakar muhalefet milletvekili Igor Matoviç ise İçişleri Bakanı Kalinak'ın ve Gaspar'ın istifasını istedi.

 

Matoviç "Kalinak ve Gaspar bu ülkedeki insanların güvenliğinden sorumlu ve bu gaddar cinayeti önlemekteki başarısızlıkları nedeniyle istifa etmeliler" dedi.

 
Slovakya Başbakanı Robert Fico gazetecinin katillerini yakalatacak bilgiyi verene 1 milyon euro ödül vereceğini duyurdu

 

'SLOVAK GİZLİ SERVİSİ BU GANGSTERLERİN İSİMLERİNİ BİLİYORDU'

 

Kuciak ile yakından çalışan İngiltere doğumlu Tom Nicholson adlı gazeteci de ABD'li haber sitesi Politico'ya yazdığı makalede "Slovak gizli servisi bu gangsterlerin isimlerini zaten biliyordu. Jan ve ben sızdırılmış istihbarat belgelerini inceliyorduk. Slovakya'daki organize suç örgütleri eski kötü günlerde bile hiçbir zaman gazeteci öldürmedi. Oysa İtalyan mafya çeteleri hiç acımadan öldürmüştür" dedi.

 

Siyasi analis  Grigorij Meseznikov ise olası bağlantıların ortaya çıkmasının Slovak siyasi elitinde 'bir deprem etkisi' yaratabileceğini belirtti.

 

"Kırmızı çizgi aşıldı" diyen Meseznikov "Bu dava SMER-SD'yi temellerine kadar sarsabilir" dedi.

 

SLOVAKYA'DA ÖLDÜRÜLEN İLK GAZETECİ

 

Kuciak Slovakya'da öldürülen ilk gazeteci. Son 5 ayda Galizia ile birlikte AB içinde iki gazeteci öldürülmüş oldu.

 

Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin verilerine göre Slovakya AB ülkeleri arasından en yolsuz 7. ülke konumunda.

 

Bu olgudan Daha sonra  12.03.2018 Halk ayağa kalktı ve deSlovakya'da hükümetin mafyayla birlikte karıştığı yolsuzlukları araştıran gazeteci Jan Kuciak, nişanlısı Martina Kusnirova ile birlikte öldürülmüş halde bulunduğundan beri halk ayakta.

 

Başkent Bratislava'nın doğusunda yaşayan 27 yaşındaki Kuciak, İtalya'nın güneyindeki Kalabriya bölgesinde faaliyet gösteren mafya örgütü 'Ndrangheta' ile bağlantılı İtalyan işadamlarının Slovakya'nın doğusunda bir şebeke kurduklarını ve yıllardır AB fonlarını hortumladıklarını ileri sürüyordu.

 

 

25 Şubat'ta öldürülmesinden beri her gün ülke çapında protesto gösterileri düzenlenirken hükümet sallanıyor. Cuma akşamı Bratislava ve diğer onlarce kentte düzenlenen protestolara katılım, Kasım 1989'da Çekoslovakya'daki Kadife Devrim eylemleri sonrasının en yüksek rakamlarına ulaştı.

 

FİCO'NUN EKİBİ SUÇLANIYOR

 

Başzanlı konumundaki İtalyan işadamının ilişkileri Başbakan Robert Fico'ya dek uzanıyor.

 

İlkin Fico'nun başsanışmanı Maria Troskova ile Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Viliam Jasan, İtalyanla geçmişte iş yaptıkları suçlamaları yüzünden istifa etmek zorunda kaldı.

 

 

Bugün de İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Kalinak'ın istifası geldi. 

 

 

7 ZANLI SERBEST

 

Öncesinde cinayetle ilgili gözaltına alınan 7 zanlının hiçbir suçlamada bulunulmadan serbest bırakılması, kamuoyundaki infali artırdı. Zira bırakılanlardan biri Fico'nun ekibiyle iş yaptığı iddia edilen İtalyan.

 

CUMHURBAŞKANI'NDAN SEÇİM ÇAĞRISI

 

 

Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, halkın güveninin yeniden tesis edilmesi için ya hükümetin radikal biçimde yeniden yapılanması ya da derhal erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

 

BAŞBAKAN: MEZARLARINDA DANS ETMEYİN

 

Cumhurbaşkanının çağrısını reddeden Fico, değişiklik yapılıp yağılmayacağını partisinin ve koalisyondaki iki küçük ortağının belirleyeceğini söyledi. 

 

Başbakan ''Muhalefet, medya ve şimdi de cumhurbaşkanı iki genç insanın mezarları üzerinde dans ediyor, ama biz böyle yapmayacağız'' dedi. 

 

KOALİSYONUN BİR ORTAĞI ŞARTLAR GETİRDİ

 

Ama Fico'nun ortaklarından biri olan Most-Hid grubu, koalisyonu devam ettirmek için İçişleri Bakanı Kalinak'in istifasını da içeren şartlar koştu.

 

Zira Kalinak'ın polisten sorumlu en üst isim olarak bağımsız ve tarafsız bir soruşturma sağlayamayacağı belirtiliyordu.

 

Kalinak da istifasını açıklarken ''En önemlisi, istikrarın korunması'' dedi.

 

KOALİYONUN DİĞER ORTAĞI ERKEN SEÇİM UYARISI YAPTI

 

Bunun koalisyonun devam etmesine, hükümetin hayatta kalmasına yetip yetmeyeceği merak konusu.

 

Fico'nun diğer ortağı Slovak Ulusal Partisi (SNS), Most-Hid hükümetten desteğini çekerse ya da koalisyon parlamento çoğunluğunu kaybederse erken seçim istediğini duyurdu.

 

  

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Dünyadaki gelişim ve olayları Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir