23 Ekim 2019 Çarşamba 22:23:45
» ‘Doğu savaş kolu lideri Rusya ile Parçalanmış ülke arasındaki İdlib...

‘Doğu savaş kolu lideri Rusya ile Parçalanmış ülke arasındaki İdlib...

Evet, yıllardır söylediğimiz gibi gelen habere başlıyoruz: Hiçbir ülke kendi çıkarı olmadan hiçbir ülke ile anlaşma yapmaz. Bir kişinin bildiği sır iki kişinin bildiği özgür bağımsız medyadır. Ve bize çok kızanlar olabilir fakat geçekler acıdır bunları söylemek zorundayız biz bu ülkede yaşıyoruz başka bir ülkemiz yok… İyisi veya kötüsü ile burada yaşamaya mecburuz. Ama bir manşet ‘Doğu savaş kolu lideri olan Rusya ile parçalanmış ve yok etme planları yapılan Türkiye arasındaki İdlib anlaşmasının gücü test ediliyor' diye algılama haberi geldi. Haberin özetinde “ İdlib'deki durumu değerlendiren Doğu savaş kolu lideri olan Rus uzmanlar, bazı ülkelerin Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib işbirliğini bozmak isteyenlerin olduğunu belirtti. İşte bu belirtiğimiz gibi algılama haberi büyük olasılıkla olabilir… Çünkü bu haber ülkeyi bölen sarayda yaşayan kişiye daha önce ulaşmış olabilir ve bu gün 08.02.2019 tarihi itibarı ile Sivas’ta konuşan bu ülkeyi kendi çıkarları için bölen zat konu ile ilişkisi olmasa da ilişki kurarak bir kaç konuda savaşı dile getirdi. Kendi değimi ile "Alışılmış bir siyasetçi olamadığını" belirti." Ve de keşke alışılmış bir siyasetçi olsa idi de biz bu memleketi bu hale getirmeseydi diye düşünüyoruz. Herkesin her ülkenin bizden istekleri olmuştur ve de olacaktır ama biz kimseye artık ülkemizin menfaatleri için istek sunacak pozisyonda olmadığımız açıktır ve geçeğin ta kendisi budur... Artık siyasi beka için ve saraydaki zattın kurtuluşu için dış ve iç politikalar üretiliyor… İşte dış olarak bizim hakkımızda haberler aşağıdaki gibi yansıtılıyor… Buyurun dış uzmanları görüşleri… Yorumsuz veriyoruz. Karar sizlerin…
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
‘Doğu savaş kolu lideri Rusya ile Parçalanmış ülke arasındaki İdlib...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 30 Mart 2019, Cumartesi 20:32:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü(MGIMO) Politik Teori Bölümü'nden Doç. Kirill Koktış, Sputnik'e açıklamasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bazı Batılı ülkelerin İdlib anlaşmasını bozmak için Heyet Tahrir-üş Şam'ı teşvik ettiği açıklamasını değerlendirdi.

 

‘TÜRKİYE VE RUSYA ARASINI BOZMAK İSTEYEN GÜÇLER VAR'

 

Ortadoğu'daki herhangi bir ülkede kurulan düzeni test etmek isteyecek gücün her zaman bulunacağına dikkat çeken Koktış, "Bu bölgede istikrarsızlık isteyen, bölgedeki düzeni ve sosyokültürel yönelimini değiştirmeye çalışan çok fazla güç var. Ortadoğu'da uzun süre sürdürülen her bir düzen, her zaman ne kadar dayanıklı ve ciddi olduğu konusunda test edilecek" dedi.

 

Suriye topraklarındaki bazı aktörlerin amacının, Rusya ve Türkiye'nin Soçi'de vardığı anlaşmaya darbe vurmak ve resmi Suriye yönetiminin askeri başarılarını engellemek olduğunu dile getiren uzman, "Suriye'nin istikrarsızlığını ve Rus-Türk ittifakını ve bu ittifaktaki karşılıklı anlayışı bozmak isteyen güçler var. Bu, onlar için bölgede fırsat kapılarını açar" ifadelerini kullandı.

 

Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmayı bozmaya yönelik eylemlerin ve İdlib'deki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik adımların, tarafları askeri çözüm arayışına itebileceğini belirten Koktış, mevcut aşamada askeri senaryonun gerilimi daha da artıracağını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "İdlib sorununu askeri yolla çözme kararının bedeli her zaman ağır olacak, hem politik hem de askeri açıdan".

 

‘TÜRKİYE VE RUSYA'NIN İDLİB'DEKİ İŞBİRLİĞİNİN BAŞINDAN BERİ ÇOK SAYIDA KARŞITI VARDI'

 

Diğer yandan Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Küresel Ekonomi ve Politika Fakültesi Şarkiyat Okulu'nun öğretim görevlisi, Oryantalist ve Arabist Andrey Çuprıgin, Sputnik'e açıklamasında, "Türkiye ve Rusya'nın İdlib bölgesindeki işbirliğinin başından beri çok sayıda karşıtı vardı. Aralarında ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Fransa yer alıyor. Yani Suriye topraklarını bombalayanlar. Uzağa gitmeye gerek yok. Suriye muhalefetinin silahlı oluşumlarının finansmanı, Suriye'deki çatışma başladığından beri vardı ve bugüne kadar devam ediyor".

 

 
Çuprıgin, "Bu ülkelerin ilk ve temel amacı, Esad rejimini devirmek. Bu amaç, isyanın başladığı 2011'den beri var. Bunun bir sıra sebebi var. Ekonomik, politik ve dini" dedi.

 

‘TÜRKİYE'NİN ORTADOĞU'DAKİ ROLÜNÜN GÜÇLENMESİNDEN HOŞLANMAYANLAR VAR'

 

Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin kızgınlık yarattığı sebeplerden birinin, bu ülkelerin bölgedeki artan rolü olduğunu kaydeden Rus uzman, "Türkiye'ye yönelik düşmanlığın nedeni, Türkiye'nin kendini Ortadoğu'nun lideri olarak konumlandırması. Bundan hoşlanmayanlar var. Bunu engellemek isteyen ama bunu açık açık dile getirmeyen ülkelerin listesi oldukça uzun" yorumunda bulundu.

 

Aynı zamanda bazı ülkelerin, Rusya'nın Ortadoğu'daki rolünün güçlenmesine karşı olduğunu söyleyen Çuprıgin, "Bu bölgede çok sayıda çıkar çatışıyor ve bu yüzden bu bölge bize her gün yeni görev veriyor" diye ekledi.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Araştırma grubu tarafından alınan Sputnik News Doğu savaş Kolunun verdiği yorumsal Ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir