11 Aralık 2018 Salı 11:05:47
» Twitter, 125 bin hesabı askıya aldı

Twitter, 125 bin hesabı askıya aldı

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yapılan açıklamada, geçen yılın ortasından bugüne kadar, terör aktivitelerini destekleyen veya tehdit edici unsurlar içeren 125 binden fazla hesabın askıya alındığı belirtildi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Twitter, 125 bin hesabı askıya aldı
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Teknoloji - 06 Şubat 2016, Cumartesi 00:56:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Twitter'ın terörizmi desteklemek için kullanılmasının kınandığı açıklamada, sosyal paylaşım sitesinin sunduğu hizmetlerden şiddet ve korku salmak için faydalanılamayacağı bildirildi.

'VAHŞET KARŞISINDA DEHŞETE DÜŞTÜK'

 

Askıya alınan 125 bin hesabın, başta IŞID örgütüyle bağlantılı olduğuna işaret edilen açıklamada, "Dünya genelindeki çoğu insan gibi biz de aşırı görüşteki grupların işledikleri vahşet karşısında dehşete düşmüş durumdayız. Twitter kuralları, bu tür davranış biçimlerine izin vermiyor" ifadelerine yer verildi.

 

İnternet üzerinde terör içerikli mesajları tanımlamak için 'sihirli bir algoritma' olmadığı vurgulanan açıklamada, bu hesapların askıya alınmasından sonra, terörle ilgili içeriğe sahip aktivitelerin siteden uzaklaşmaya başladığı kaydedildi.15.01.2016 tarihinde verilen bir haberde ise şunlar vardı; Ürdün’de IŞİD tarafından öldürüldüğü iddia edilen ABD’li Lloyd Fields’ın eşi Tamara Fields, Twitter’a dava açtı. Fields, Twitter’ı ‘IŞİD’in öldürücü ideolojisini yaymasına olanak sağlayan bir platform’ olmakla suçladı.

Reuters ajansının haberine göre ABD’li Tamara Fields, IŞİD’cilerin propaganda yapıp militan toplamak için kullandığı sosyal paylaşım sitesi  Twitter’ı mahkemeye verdi. Eşinin Ürdün’de IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü sanılan Fields, Twitter’ın yıllardır aşırıcılara sosyal medya hesapları konusunda ‘sınırsız’ olanak sunduğunu savundu.

 

ABD Terörle Mücadele Yasası’nı ihlal ettiği için Twitter’dan tazminat talep eden Fields’ın dava dilekçesinde de şu ifadeler yer aldı: “Twitter olmasaydı, IŞİD son birkaç yıl içinde bu kadar hızlı dünyanın en korkulan terör örgütü haline gelemezdi.

 

USA Today gazetesine göre Fields’ın eşi Lloyd Fields, Ürdün’ün başkenti Amman’da ABD hükümeti için çalışıyordu. Fields, 9 Kasım 2015’te  çalıştığı eğitim merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. IŞİD’in üstlendiği saldırıda 5 ABD’li daha hayatını kaybetmişti.

TWITTER: ÜZGÜNÜZ AMA DAVA ZEMİNİ YOK

Öte yandan Twitter, Fields’in davasına cevaben bir açıklama yayımladı. Fields’ın ‘büyük kaybı’ için taziyelerini ileten Twitter yetkilileri, buna karşın dava için yeterli hukuki zemin olmadığını savundu: “Şiddet dolu tehditler ve terör propagandası yapılmasının diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi Twitter’da da yeri yoktur. Bu, kurallarımızda da açıkça yazmaktadır.”


Asırlar öncesi değil geçensene Gecek ay gibi 02.03.2015 tarihinde yine bir haber vardı ve de ne uçak krizi ne de doğu savaş lideri nedense henüz tam olarak operasyonlar başlamamıştı, neyi bekliyorlardı? Evet, ve şöyle bir haber o zaman gündemdeydi: 

Twitter, Dorsey ve IŞİD'le bağlantılı hesapların silinmesinden sorumlu çalışanlara yönelik bir ölüm tehdidini soruşturduklarını doğruladı.

 

IŞİD'in propaganda için kullandığı sitelerden biri olan Justpatse.it'e yüklenen Arapça mesajda, "Başından beri bunun sizin savaşınız olmadığını söyledik. Ama anlamadınız ve hesaplarımızı kapatmaya devam ettiniz. Biz de her seferinde geri geldik. Ama aslanlarımız sizin canınızı aldığında, hayata geri dönmeniz mümkün olmayacak" ifadeleri yer aldı. Mesajla birlikte Dorsey'in başının bir hedef tahtasının tam ortasına oturtulmuş haldeki bir resmi de yayımlandı.

 

 

Twitter CEO'su Jack Dorsey
 

45 BİN HESABIN 18 BİNİ KAPATILMIŞTI

Propaganda ve militan devşirme için pek çok sosyal ağı kullanan örgüt, Twitter'da 45 bine yakın hesapla faaliyet gösteriyordu. Ancak son dönemde IŞİD'le bağlantılı bu hesapların 18 bini silinmişti.

02.03.2015 bu haberde doğu savaş kolu liderinin haber sayfalarında vardı ama tepki yoktu çünkü 3 ay sonra haziranda bir oyun hazırlanıyordu 7 haziran seçimleri bekleniyor ve senaryolar hazırlanıyordu bakın hasıl haber verilmişti ve bunlarda en büyük istihbarat teşkilatlarından birine sahiptiler ve Can ve Erdem henüz hapise girmemiş ve mualefet yapıyorlardı, tehtit ediliyor ama kimse buna tepki vermiyordu işte o günlerde birinde bu haber doğu savaş kolunun medya organında verildi:  'Cihatçı John' adıyla tanınan ve geçen hafta ise İngiltere vatandaşı Muhammed Emwazi olduğu ortaya çıkan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanını anlatan eski bir örgüt üyesi "Bize karşı çok soğuktu. Hiç konuşmazdı. Bizimle namaza da gelmiyordu" dedi.

Aralarında gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'un da bulunduğu Batılı rehinelerin başlarının kesilerek öldürüldüğü görülen videolarda yüzündeki maskeyle Batılı ülkelerin liderlerini tehdit eden Emwazi için eski IŞİD militanı "Herkesten uzak dururdu" dedi. Kendisini Ebu Ayman olarak tanıtan eski IŞİD militanı, Emwazi'yle Suriye'de tanıştığını söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre Ayman, Emwazi için "Kimseyle sohbet etmezdi, hep tek başına vakit geçirirdi" diyen Ebu Ayman, "İlk tanıştığımız dönemde ikimiz de [Beşar] Esad rejimine karşı savaşan sıradan askerlerdik" diyor.

Suriye'deki iç savaşın şiddetlendiği dönemlerde ülkeye gelen yabancı cihatçılar genellikle Suriye'nin kuzeyindeki Atme mülteci kampı yakınlarında toplanıyorlardı. Kentteki evleri ele geçiren Batılı savaşçılar, Twitter ve Instagram hesaplarından da ‘Beş Yıldızlı Cihad' etiketiyle konforlu yaşamlarını fotoğraflayıp paylaşıyorlardı.

 

 
'GARİP BİRİSİYDİ'

 

O dönemlerde İngiltere'den gelen savaşçıların evini birkaç kez ziyaret ettiğini söyleyen Ebu Ayman, Muhammed Emwazi'nin ilk andan itibaren garip davrandığını belirtiyor.

"Bize karşı çok soğuktu. Hiç konuşmazdı. Bizimle namaza da gelmiyordu" diyen Ebu Ayman, İngiltere'den gelen diğer cihatçılarla birlikte namaz kıldıklarını da vurguladı, "Diğer İngiliz kardeşlerimiz bizi sokakta gördüğünde selam verirdi ama Muhammed başını öteki tarafa çeviriyordu" diyen Ebu Ayman, Emwazi'nin diğer İngiltere vatandaşı cihatçılarla da çok samimi olmadığını ifade etti.

Ebu Ayman'a "Peki nasıl oldu da sıradan bir savaşçı olan Emwazi IŞİD'in korkunç sembolü haline gelen 'Cihatçı John'a dönüştü?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "IŞİD'in profesyonel psikologları var. Kimi seçeceklerini ve nasıl meşhur edeceklerini çok iyi biliyorlar. Ama yine de Emwazi'nin özel hiçbir tarafı yoktu. Cihatçı John herhangi birisi de olabilirdi."

'EMWAZİ'Yİ İZLEYİP IŞİD'E KATILDILAR'

Kadın ve çocukları öldürmesi istenince IŞİD'den kaçtığını söyleyen Ebu Ayman, örgüte katılımlarda Emwazi'nin büründüğü 'Cihatçı John' kimliğinin önemli rol oynadığını da söyledi: "Onu çok seven birçok kişi var. Kimi savaşçılar Emwazi'nin videolarını izledikten sonra IŞİD'e katılmaya karar verip gelmişti. IŞİD onu çok iyi kullandı. O artık Avrupa'daki Müslüman kardeşlerimizi çekmek için kullanılan bir şöhret."

 

 
'BİRÇOK KİŞİ FIRSAT BULUNCA KAÇACAK'

 

Ancak Ebu Ayman'a göre Emwazi'nin gösteriş yaptığını ve IŞİD tarafından kullanıldığını düşünen örgüt militanları da var. Eski IŞİD militanı "Birçok kişi fırsatını bulduğu anda örgütten kaçacak" diyor.

IŞİD EMWAZİ'NİN YERİNİ GİZLİ TUTMAK İÇİN ÖZEL ÇABA HARCIYOR

Emwazi'yi IŞİD'in mi acımasız bir katile dönüştürdüğü, yoksa zaten içinde olan bazı dürtülerin Suriye'deki savaş sırasında açığa mı çıktığı sorusunu yanıtlamak son derece güç.

Ancak IŞİD'in yayınladığı videolarda üstlendiği rol nedeniyle artık dünyanın en çok aranan kişilerinden birisi olduğu tartışmasız bir gerçek.

BBC'nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, IŞİD Emwazi'nin yerini gizli tutup güvenliğini sağlayabilmek için özel bir çaba harcıyor. Zira örgüt için 'Cihatçı John' yaşadıkları ülkede bir şekilde mutsuz olan genç erkekleri cezbedebilecek çok önemli bir propaganda malzemesi.Daha buna benzer ne haberler verildi ama bekledikleri oluşum olunca operasyonlar başladı daha sonra uçak krizi ve batı doğu ortaklığı su üzerine çıktı şimdi teknoloji savaşları ölçüsünde terörizimle savaşır gibi yapan iki savaş gücü aralarında da soğuk savaş yapıyorlar çıkarlar ön plana alınıyor...

 

Saygılar…    

 

Acemi Casusu Gazeteciler…

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Teknoloji, Bilim Ve De Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir