21 Kasım 2019 Perşembe 00:43:05
» Ufukta nükleersiz bir dünya görünmüyormuş...

Ufukta nükleersiz bir dünya görünmüyormuş...

SIPRI, devletlerin nükleer cephanelerini modernize etme çabalarının arttığını açıkladı. Doğu savaş kolu lideri olan Rusya ve Batı savaş kolu lideri olan ABD'nin silahlanma yarışını frenleyen iki anlaşmanın geçerliliğini yitirmesi yeni bir soğuk savaş endişelerini artırıyor. Haberi sizce Türkiye bunun neresinde? Hiç kafanızı yormayın biz söyleyelim tam ama tam ortasında.. 20 yıl önce bu olgular planlandı, istihbarat olgusu üç şekilde olur bir “yakın vadeli” iki “orta vadeli” üç “uzun vadeli” birinci vade elli yıllık vade planlarıdır. İkici vade ise birinci vadeye bağlı olarak otuz yılla dağıtılır. Son vade ise üçüncü vade yirmi yılla dağıtılır. Her üç vadede de operasyon yapılacak ülkelerin iç siyasetleri etnik dinsel yönden bozulma operasyonlarıdır. Son aşamada operasyon yapılacak ülkeni siyasi gücü operasyon yapacak devlet veya devletlere bağlanır. Bu arada operasyon sahasında tarafların özel kapalı yani hüre evleri kurulur… Bu hücre evlerini her iki tarafta bilmez zamanı gelince bir talimat ile bu hücre evleri faaliyete geçer… İşte sahada önleyici istihbaratı olmaya ülkeler ilk önce işkal edilir… Bunların çeşitli yöntemleri vardır… Şimdi bu anlattıklarımız nereye koyarsanız koyun… Düşünün; Ülkemiz neredeydi şimdi nerelere geldi?… Şimdi fazla dillenmeyen bir haberi geçiyoruz çünkü şimdi hedef saptırmak için oluşturulmuş İstanbul seçimleri var. Ama dünya neleri konuşuyor? Ve bizler ne yapıyoruz? Evimizin önünü temizlemeden dış dünyayı tanıyamayız bunu da biliyoruz ama bizden uyarması… Tehlike içimizde…
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Ufukta nükleersiz bir dünya görünmüyormuş...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 22 Haziran 2019, Cumartesi 19:31:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir Amerikan nükleer başlıklı füzesi

Bir Amerikan nükleer başlıklı füzesi

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) dünyada nükleer güçlerin giderek daha fazla nükleer silahlara yatırım yaptığını açıkladı. Geçen yıl küresel çapta nükleer silahların sayısında yüzde 4‘lük bir düşüş gözlense de devletlerin nükleer silahlarını modernize etme yönündeki girişimlerinde artış görüldüğü kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bu girişimlerin Başkan Donald Trump hükümetinin geniş kapsamlı stratejisinin bir parçası olduğu belirtilirken, Rusya'da da benzer bir eğilim gözlemlendiği açıklandı.

Replik der ersten russischen Atombombe

İlk Rus nükleer silahının Moskova'daki bir müzede sergilenen maketi (Arşiv)

Alman Haber Ajansı dpa'ya konuşan SIPRI'den uzman Shannon Kile, "Nükleer silahların ulusal güvenlik ve savunma stratejilerinde yeniden önem kazandığını görüyoruz" ifadelerini kullandı. Kile, iki süper gücün silahlanmasında görülen düşüşün, ihtiyaç duyulmayan bazı silahların envanterden çıkarılmasından kaynaklandığını ve bu nedenle söz konusu düşüşün yanıltıcı olduğunu belirtti.

Dünya çapında yaklaşık 14 bin nükleer silah

Yalnızca Washington ve Moskova'nın sahip olduğu nükleer silahların sayısı dünyadaki toplam nükleer silah sayısının yüzde 92'sini oluşturuyor. ABD'ye ait nükleer başlıklı silah sayısı 6 bin 185 olarak tahmin edilirken, Rusya'nın yaklaşık 6 bin 500 nükleer silaha sahip olduğu kaydediliyor. Birleşmiş Milletler'in veto yetkisi bulunan daimi üyelerinden İngiltere'nin 200, Fransa'nın 300, Çin'in de 290 nükleer silahı bulunduğu belirtiliyor. Bu ülkelerin yanı sıra, İsrail'in sayısı 80-90, Hindistan'ın 130-140, Pakistan'ın ise 150-160 olarak tahmin edilen nükleer silahlarıyla birlikte dünya çapındaki toplam nükleer silah sayısının 13 bin 900'e ulaştığı kaydedildi.   

SIPRI, dünya kamuoyunun endişeli gözlerle izlediği Kuzey Kore'nin nükleer silah sayısının ise 20 ila 30 arasında olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. 

USA B-53-Atombombe - Atomsprengkopf

B-35 Soğuk Savaş sırasında en güçlü Amerikan silahlarından biriydi

Ancak enstitü tek başına bu rakamların belirleyici olmadığını, asıl dikkate alınması gerekenin sıcak çatışma durumunda kullanıma hazır nükleer silah sayısı olduğunun altını çiziyor. SIPRI'den araştırmacılar, dünya çapında faaliyete hazır durumda olan 3 bin 750 nükleer başlıklı silahtan yaklaşık 2 bininin yüksek alarm seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Yeni soğuk savaş endişesi

Küresel düzeyde nükleer silahların sayısında görülen düşüşte Moskova ile Washington arasında varılan iki anlaşmanın payı büyüktü: Bunlardan ilki 2010 yılında imzalanan "New START" (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması), diğeri ise 1987'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği  (SSCB) ile ABD arasında imzalanan INF Anlaşması (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması) idi. New START'ın süresi 2021'de dolarken, önce ABD, sonra Rusya INF'den çekildiklerini açıklamışlardı. Böylece oldukça yakın bir gelecekte nükleer silahlanma yarışını frenleyen bu iki anlaşma geçerliliğini yitirmiş olacak. Bu da "yeni bir soğuk savaş mı yaklaşıyor" endişelerini artırıyor.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Petro-Savaş ve Terör Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir